EN

Program Adı

Etkinlik Bilgileri

Adı: ULUSAL MÜZİĞİMİZ “Muammer Sun”

Tarih: 24 Nisan 2024 20:00

Etkinlik: Konser

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin “Ulusal Müziğimiz” konser serisi, ulusal çok sesli müziğimizin değerlerinden Cumhuriyet Dönemi bestecilerimize mercek tutan bir proje olarak olarak kendilerine saygı niteliği taşımaktadır.

 

Bir ulusun yeni değişikliğinde ölçü; musikide değişikliği alabilmesi kavrayabilmesidir. Ulusal ince duyguları, düşünceleri anlatan yüksek deyişleri toplamak, onları bir gün önce, genel son musiki kurallarına göre işlemek gerekir. Ancak bu düzeyde Türk ulusal musikisi yükselebilir, evrensel musikide yerini alabilir…

Mustafa Kemal Atatürk

 

Cumhuriyet’imizin yetiştirmiş olduğu değerli bestecilerin başında gelen Muammer Sun, ülkemizde yetişen sanatçıların konservatuvar dönemlerinde onlara ışık tutan bir ekoldür. Türkiye’nin üçüncü kuşak bestecilerinden biri olan ve müzik politikasında 60’lı ve 70’li yıllarda etkili olmuş bir müzik adamıdır. Ahmed Adnan Saygun, Mithat Fenmen ve Ferit Alnar’ın öğrencisi olan Muammer Sun, TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosu ve TRT Müzik Dairesi’nin kurucusu olmuş ve Türkiye’de yaygınlaşan çocuk ve gençlik korolarının temelini oluşturmuştur.Ulusal Müziğimiz konser serisinin son konserinde Muammer Sun’un eserleri sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

 

https://www.operabale.gov.tr/

Biletler, Biletinial.com'dan satılmaktadır.