EN

Program Adı

Etkinlik Bilgileri

Adı: “FRAUENLIEBE UND LEBEN & DICHTERLIEBE” R. SCHUMANN

Tarih: 18 Mayıs 2024 20:00

Etkinlik: Konser

Frauenliebe und Leben & Dichterliebe

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, aşkı Frauenliebe und Leben & Dichterliebe ile anlatıyor!

Soprano Anna Sirel Y. Etyemez ve bariton Önay Günay'ın bu iki büyük lied albümünün sesi olacağı konserde, Efe Gerdanoğlu piyanoda müzikal yoğunluğun yorumcusu olarak, Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Adelbert von Chamisso ve Heinrich Heine’nin yazdığı bir dizi şiir üzerine “romantiklerin en romantiği” olarak tanımlanan Robert Schumann’ın bestelediği “Frauenliebe und leben” (Op.42)  ve “Dichterliebe” (Op.48) eserleriyle, bestecinin hem kadın hem de erkek/ozan bakış açısından iki ayrı dizi ile aşkın anlatılışına yapmak istediği vurguya tanıklık edeceğiz.

1830 yılında Alman şair Adelbert von Chamisso tarafından kaleme alınan şiirlerden oluşan “Frauenliebe und Leben” (Kadın Aşkı ve Hayatı), bir kadının sevdiği adama duyduğu aşkı, ilk tanıştıkları günden evliliklerine, çocuk sahibi olmalarından kocasının ölümüne değin olan süreci ve kocasının ölümünden sonra hissettiklerini kadının kendi bakış açısından anlatır. Schumann, 8 şarkıdan oluşan eseri 1840 yılında bestelemiş ve piyanoyu sadece soliste eşlik eden bir enstrüman olarak değil, aynı zamanda duygusal anlatımın bir sembolü olarak kullanmıştır.

Schumann’ın 1840 yılında tamamladığı bir diğer eser ise, 16 şarkıdan oluşan, bestecinin en tanınmış şarkı dizisi “Dichterliebe”dir (Şair Aşkı).  Şarkıların metinleri Alman şair Heinrich Heine’nin 1822-1823 yıllarında oluşturduğu ve şairin “Das Buch der Lieder” yapıtı içinde yayımlanan “Lyrisches Intermezzo”dan alınmıştır. “Dichterliebe”, Franz Schubert’in “Die schöne Müllerin” ve “Winterreise” şarkı dizilerinin ardından müzik literatüründe bu türün en önemli eseri olarak kabul edilir. Çiçeklerin, rüyaların ve peri masallarının o nazik dilinin, müzikte incelikli bir biçimde karşılığını bulduğu ve şairin bakış açısından yansıtıldığı eserde, şair sonunda bütün kötü şarkıları ve rüyaları, ona acı çektiren aşkını ve tüm ıstıraplarını büyük bir tabuta koyar; 12 dev de bu tabutu denize fırlatır.

https://www.operabale.gov.tr/

Biletler, Biletinial.com'dan satılmaktadır.