EN

Program Adı

Etkinlik Bilgileri

Adı: DANS ATÖLYESİ - THE DANCE LAB

Tarih: 21 Haziran 2023 08:00

Etkinlik: Bale

21 Haziran Çarşamba / 08.00-18.00

DANS ATÖLYESİ - THE DANCE LAB

seyircili workshop

 

Program:

 

08.00                Katılımcıların Gelişi

08.30                Seyirci Kapısının Açılışı

09.00-10.00       Osman ve Çiğdem Çelik ile Pilates

10.15-12.00       Melih Mertel ile Bale ‘Masterclass’ı

13.00-14.45       İlke Kodal ile Bale Repertuvarı

15.00-16.45       Maude Sabourin ile Modern Dans Atölyesi

17.00                Maude Sabourin’den Dans Gösterisi “Tué” (Marco Goecke)

17.15-18.00       Hocalar ile Söyleşi     

 

THE DANCE LAB ( DANS ATÖLYESİ) sanat yönetmeni Maude Sabourin ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin eski bale sanatçılarından Melih Mertel yaşamlarını ve dans hayatlarını sürdürdükleri Kanada’ dan “DANS ATÖLYESİ - THE DANCE LAB’’ için Haziran ayında İstanbul da olacaklar. 

21 Haziran’da Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde tüm gün sürecek dans atölyesi, bale severler tarafından izlenebilecek. Bu etkinliğin geliri 6 Şubat’ta yaşadığımız büyük deprem felaketinden etkilenen vatandaşlarımıza katkı sunmak amacıyla Toplum Gönüllüleri Vakfı’na bağışlanacak.

Dans Atölyesi (The Dance Lab) sanat yönetmeni Maude Sabourin ve 2019 yılından beri Kanada’da yaşayan ve sanat hayatını da Les Grands Ballets Canadiens’ da sürdürürüyor olmasının yanı sıra Ecole Superieure de Ballet du Quebec’de bale dersleri veren Melih Mertel, İstanbul’da sanatlarına gönül vermiş tüm bale ve dans öğrencilerini bu etkinliğin bir parçası olmaya, baleseverleri de tüm gün sürecek bu etkinliği izlemeye davet ediyorlar.

“21 Haziran’da gerçekleşecek dans atölyesi ile amacımız; dans camiasının beraberce paylaşımda bulunabileceği, birlikte deneyimleyerek öğreneceği bir alan yaratmaktır. Hareket formları ile bedenimizi derinlemesine keşfetmek için meraklı olmak, başarılı bir sanatçı olmanın anahtarıdır. Dansçıların farklı biçimlerde harekete geçecekleri ve dansın içine girecekleri yoğun bir deneyim sağlamak, sanatları konusunda derinden tutkulu dansçıların kendilerini iyi ve güvende hissetmelerini sağlayarak, yaratıcılıklarını ve bedenlerini keşfetmelerine yardımcı olmak istiyoruz.

Bu dans atölyesinin sanatçıların kendilerini güvende hissedebilecekleri ve ifade edecekleri bir yer haline gelmesi çok önemli. Gelin birlikte sadece dansı değil, düşünce ve fikirleri de paylaşalım…’’

Katılımcılar günün sonunda; farklı alanlarda uzmanlaşmış olan, dansın ustaları ile doğrudan iletişim kurabilecekleri bir panel sayesinde dünya çapında değerli görüşler edinmiş olacaklar. Bu sayede genç dansçılar olarak, gün boyu yaşadıkları deneyimler hakkında fikir ve düşünce alışverişinde bulunup, eğitmenlere sorular sorabilecekler.

Dans Atölyesi – İstanbul’un bu ilk etkinliği çok özel bir anlam da içeriyor. Tüm gelir, Türkiye'de yaşanan deprem felaketinden etkilenenlere bağışlanacak. Yardım etmenin görev olduğu inancıyla, dans camiasını bir araya getirerek, ihtiyacı olanlara yardım eli uzatırken, kültürel olarak da bir etki oluşturabileceğinden hareket alınıyor. Bu özel durum  için DANS ATÖLYESİ  - THE DANCE LAB sanat yönetmeni Maude Sabourin, ülkemizde yaşanan bu korkunç trajedinin tüm kurbanlarını onurlandırmak adına ünlü koreograf Marco Geoke'nin “Tue”(Öldürmek) isimli dokunaklı solosunu izleyicilere sergileyecek.

21 Haziran’ da Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde saat 8:00 de katılımcıların gelmesiyle başlayacak günün programı şöyle;

Saat 9:00’ da Çiğdem ve Osman Çelik’in vereceği pilates dersi ardından Melih Mertel’le bale masterclass alacak öğrenciler aranın ardından İlke Kodal ile bale repertuvarı dersine girecekler. Modern dans atölyesi ise Maude Sabourin ile bale ve dans öğrencilerini buluşturacak. Gün sonunda öğretmenlerle gerçekleşecek söyleşi öncesi Maude Sabourin’in “Tue” ( Öldürmek) dans performansı sanatseverlere sunulacak.

Biletler my.weezevent.com/the-dance-lab adresinden satılmaktadır.

Bilet fiyatları: Seyirci $10.00; Workshop Katılımcısı $45.00