EN

Program Adı

Etkinlik Bilgileri

Adı: BİNBOĞALAR EFSANESİ

Tarih: 17 Haziran 2023 14:00

Etkinlik: Müzikal

 

17 Haziran Cumartesi                

“İKSV 51. İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ”

 

14.00  BİNBOĞALAR EFSANESİ

Yaşar Kemal’in aynı adlı romanından uyarlanan müzikal tiyatro*

 

* Dünya Prömiyeri
* İstanbul Müzik Festivali eser siparişi

 

MICHAEL ELLISON müzik
SIMON JONES yönetim ve uyarlama
YASEMİN KUYUCAKLI, MICHAEL ELLISON, SIMON JONES libretto
EVRİM AKYAY koreografi
TING HUANG set ve kostüm tasarımı
NIGEL EDWARDS ışık tasarımı
NOHLab multimedya danışmanı

 

HEZARFEN ENSEMBLE
CAN OKAN şef

 

FATMA AYDOĞAN, ERDEM ŞİMŞEK oyuncular
CANAN ÖZGÜR, FERİDE BÜYÜKDENKTAŞ anlatıcılar
CANBERK YILDIZ, CHIARA GIORDA dansçılar

 

ÜMİT ÖZDEMİR prodüksiyon amiri
CLAIRE LACOUT prodüksiyon asistanı ve fotoğrafçı
ARGUN ÇAKIR sahne amiri asistanı
TONY JUDGE video
AYŞE SEMİHA BABAN, SINIBALDODE ROSA metin danışmanı
CANDAŞ ŞİŞMAN, DENİZ KADER prodüksiyon tasarım danışmanı
ZEYNEP TANBAY koreografi danışmanı
ULRICH MERTIN, MICHAEL ELLISON orkestra yönetmenleri
MÜGE HENDEKLİ proje koordinatörü

 

Süre: 80’ (arasız)

 

“Benim için dünya bin çiçekli bir kültür bahçesidir, bir çiçeğin bile yok olmasını dünya için büyük kayıp sayarım.”
– Yaşar Kemal

 

Türkiye edebiyatının büyük yazarı Yaşar Kemal’in destansı romanının müzikli tiyatro uyarlaması, 51. İstanbul Müzik Festivali’nde dünya prömiyerini yapıyor. Yazarın kaleme aldığı en önemli romanlarından biri olarak gösterilen Binboğalar Efsanesi, usta yazara hayranlığıyla bilinen Amerikan besteci Michael Ellison’ın önderliğinde sahnede hayat buluyor. Ellison’ın American Record Guide tarafından “ustalıkla işlenmiş, güçlü ve sürükleyici” olarak betimlenen müziği, değişen ritmik bir dil, çağrışımlarla dolu bir atmosfer ve geniş bir duygusal yelpazeye sahip renklerden oluşuyor. Romanın kültürlerarası etkileşimden doğacak müzikli tiyatro uyarlaması, Süreyya Operası’nda edebiyat ve müzikseverler arasında bir köprü kuracak.

Yaşar Kemal, 1940’larda Çukurova’nın tükenen bir Yörük obasının yaşadıklarından esinlenerek 1971’de yayımladığı romanında, kadim bir kültürün yok oluşunu ve bu süreçte insanın çaresizliğinin boyutlarını dile getirmişti. Asırlardır konargöçer olarak yaşayan Yörüklerin yerleşik yaşam düzenine zorlanmalarının ve yaşadıkları baskıların yarattığı sonuçları anlatan usta yazar; bir toplumun varlık mücadelesini, kendi kimlik, kültür ve yaşam biçimlerini korumaya yönelik gayretlerini sahici bir acıyla yansıttı. Baskılar sonucunda içleri el vermese de yerleşik yaşama geçmeye başlayan Yörüklerin kültürlerindeki bu değişim, Yaşar Kemal’in kaleminde dokunaklı bir öyküye dönüştü.

 

2012’de Rotterdam Operadagen ve İstanbul Müzik Festivali’nde sahnelenen ilk operası Söyle, Ben Senim-Mevlana ile Türk geleneksel enstrümanlarının çağdaş müziğe benzeri görülmemiş bir entegrasyonunu gerçekleştirerek bir ilke imza atan besteci Michael Ellison, 2016’da İstanbul Müzik Festivali’nin siparişi üzerine Yaşar Kemal’in bir diğer romanı Deniz Küstü’den yola çıkarak ikinci operasını bestelemişti. Ellison, Binboğalar Efsanesi için bu araştırmayı geliştirerek Anadolu enstrümanları ve sesleri için yeni bir yön tayin ediyor. Michael Ellison’ın müziğini, metin ve rejide Simon Jones, koreografide Evrim Akyay, videoda NohLab ve Can Okan’ın şefliğindeki Hezarfen Ensemble tamamlıyor. Bu ortak çalışmayla hayat bulacak dünya prömiyeri, festival seyircilerine ender tanıklık edebilecekleri müzikal ve görsel bir tecrübe yaşatacak. Türkiye'nin önde gelen çağdaş müzik grubu Hezarfen Ensemble'ın kurucu ortağı ve eş direktörü de olan Michael Ellison, gelenekselliği çağdaş ve klasik bir duyarlılıkla harmanlayan kendine özgü müzikal anlatısı ile festivale renkli bir perspektif katacak.

 

Bu proje, Avrupa Birliği'nin Horizon 2020 araştırma ve yenilik programı kapsamında Avrupa Araştırma Konseyi'nden (ERC) fon almıştır. (Sözleşme: 648810)

 

 

18.30  Konsere Doğru: Michael Ellison ve Evrim Akyay ile “Binboğalar Efsanesi: Romandan Sahneye”*


Moderatör: ASUMAN KAFAOĞLU-BÜKE

 

* İngilizce

 

 

20.00  BİNBOĞALAR EFSANESİ

 

 

Biletler: passo.com.tr