EN

Program Adı

Etkinlik Bilgileri

Adı: ALCINA

Tarih: 27 Mayıs 2023 20:00

Etkinlik: Opera

26 Mayıs Cuma, 27 Mayıs Cumartesi - 20.00

ALCINA - G. F. HANDEL opera, 2 perde (Türkiye prömiyeri)

 

OPERA İSTANBUL

OPERA İSTANBUL ORKESTRASI

Orkestra Şefi: Murat Cem ORHAN / Batuğhan UZGÖREN

 

Genel Sanat Yönetmeni ve Sahne Tasarımı: Tülay UYAR HATİP

Dekor ve Kostüm Tasarımı: Aslı VARLIER PELİT

Işık Tasarımı: Ayşe AYTER

Koro Şefi: Fevzi ÇANKAYA

 

Alcina: Tülay UYAR HATİP

Ruggiero: Kaan BULDULAR

Bradamante: Esen DEMİRCİ

Oronte: Onur TURAN

Melisso: Ozan KUTLAR

Morgana: Duha ALKAN

Oberto: Can ÖZGÖREN

 

Alcina operasının konusu kısaca şöyledir;

“Bu operanın konusu  Ludoivo Ariosto’nun "Orlando Furiosa" adlı epik şiirinden gelmektedir. Rugerrio adlı şövalye  Bradamante ile nişanlanmıştırç Brademente nişanlısı gibi cesur bir kahramandır. Rugerrio ve Bradamente birlikte oldukları zaman iyi niyetli bir büyücü olan Zoroastro tarafından birbirlerinden ayrılıp yeni yeni kahramanlık maceralarına atılmaktadırlar.

Bradamente bu eserin hemen başından önce sözlüsünü bir büyülü şatodan kurtarmıştır. Fakat bu şatoda birlikte bir hayata başlamaktayken Bradamente'nin sihirli uçan atı  hippogrif Ruggierro'dan çok hoşlanmış ve o sırtında bilinmeyen bölgelere doğru uçuşa başlamıştır. Uçan At ve Ruggiero uçsuz bucaksız bir okyanusu geçerek okyanus ortasında bulunan bir adaya inmişlerdir. Uçan at aç olduğu için hemen oradaki mersin çalısının yapraklarını yemeye başlamıştır. Birden onları şaşırtacak olarak mersin çalısı konuşmaya başlar. Çalı onlara kendisinin gerçekte bir çalı değil Sir Astolfo adlı bir şövalye olduğunu ve adanın Alcina ve Morgana adlı büyücü iki kızkardeşe ait olduğunu bildirir.

Çok güzel bir kadın olan Alcina bu adaya ayak basan her şövalyeyi kandırıp, onunla bir aşk yaşamaktadır; ama gayet çabuk canı sıkıldığı için kısa bir müddet sonra daha önce kendine sevgili seçtiğinden bıkıp onu (bitki, taş, hayvan gibi) hayalinden ne geçmekte ise o türlü yaratığa çevirmektedir. Ascolfo'nun şiddetli ihtarlarına rağmen Ruggiero onun laflarına hiç aldırmadan bu iki büyücüyü bulmak üzere tekrar yürüyüşe başlar. Opera Alcina’nın Ruggiero’ya büyü yaparak etkisine alması, Bradamante’nin okyanusu aşarak bu adaya gelmesi ve nişanlısını bulma çabalarını ve sonunda ona kavuşmasını seyirciye aktarır.”

www.istanbulopera.net

 

Biletler: tiyatrolar.com.tr