EN

Program Adı

Etkinlik Bilgileri

Adı: GENÇ ODA ORKESTRASI

Tarih: 28 Ocak 2023 20:00

Etkinlik: Konser

28 Ocak Cumartesi – 20.00

GENÇ ODA ORKESTRASI

RAPHAEL WALLFISCH viyolonsel

ARTUN HOINIC şef

 

Program:

J. SİBELİUS                 Andante Festivo

R. SCHUMANN             Viyolonsel Konçertosu, La minör, Op.129 (yaylı orkestra versiyonu)

O. RESPİGHİ                Antik Danslar ve Aryalar Süiti

G. HOLST                    St. Paul Süiti

 

RAPHAEL WALLFISCH İSTANBUL’DA

Dünyanın sayılı viyolonsel sanatçıları arasında gösterilen Raphael Wallfisch 28 Ocak 2023 Cumartesi saat 20.00 Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda Genç Oda Orkestrası ile bir konser veriyor.

Konserde ülkemizde genç neslin en iyi şefleri arasında yerini alan Artun Hoinic şeflik yapacak ve sanatçıya Schumann’ın Viyolonsel Konçertosu’nda eşlik edecek. Konserin diğer eserleri ise Sibelius’un Andante Festivo adlı eseri ile Respighi’nin Antik Danslar ve Aryalar Süiti no.3 ve Holst’un St. Paul Süiti.

Dünyanın en ünlü viyolonselcilerinden biri olan Wallfisch, Piatigorsky’nin en önemli talebelerinden biri olarak büyük usta ile konserler vermiş, 24 yaşındayken Gaspar Cassado Viyolonsel Yarışması’nı kazandıktan sonra dünyanın en önemli orkestraları ile festivallerde konserler vermiş, yarışmalara jüri üyesi olarak katılmıştır.

İsviçre, Zürich konservatuarından Viyolonsel profesörü olan Wallfisch başta EMI olmak üzere dünyanın önemli firmalarına CD ler yapmıştır. İngiliz bestecilerinin eserlerini özellikle yorumlamasıyla tanınan sanatçı birçok eserin ilk seslendirilişini yapmış ayrıca oda müziği grupları ile başarılı bir kariyere sahiptir. Gagliano ve Montagnana yapımı viyolonsellerle çalan Wallfisch halen Londra’da sanatsal çalışmalarını sürdürmektedir.

Konserin şefi Artun Hoinic, Samsun Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ile başladığı kariyerini senfonik alanda da sürdürmüş ve başta Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası olmak üzere ülkemizin tüm orkestraları ile Ukrayna, Rusya ve Avrupa’da da konserler vermiştir. 2015 yılında Belçika’da CD yapan sanatçı aynı zamanda bestecilik çalışmalarını da sürdürmektedir. Uluslararası şeflik ve beste yarışmalarında birincilikler kazanan Hoinic, büyük Rus şef Rozhdestvensky’nin öğrencileri arasındadır.

Pandemi sonrası genç müzisyenlerin istihdamı için, 2021 yılında Cihat Aşkın tarafından kurulan Genç Oda Orkestrası bu yıl 2. sezonunu gerçekleştirmektedir. Genel Müzik Direktörlüğünü Cihat Aşkın ve Genel Koordinatörlüğünü de Sinan Erşahin’in yapmış olduğu orkestra 2021-22 sezonunda CRR Konser Salonunda 8 konser yapmış, 2022-23 sezonunda ise konserlerini genişleterek farklı salonlarda da konserler vermeye başlamıştır. Konserlerinde daima genç sanatçılara yer veren orkestra ülkemizin bu alanda kariyer yapan genç şef ve solistleri için en önemli platformlardan biri olmuştur. Orkestra Aromsa AŞ tarafından desteklenmektedir.

Aromsa AŞ’ye destekleri için teşekkür ederiz.

Bilet fiyatları: 70-80 TL.

Biletler Mobilet'ten satılmaktadır ve 05 Ocak’ta satışa çıkacaktır.