EN

Program Adı

Etkinlik Bilgileri

Adı: DON GIOVANNI

Tarih: 12 Şubat 2023 16:00

Etkinlik: Opera

10 Şubat Cuma – 20.00; 12 Şubat Pazar – 16.00

DON GIOVANNI W.A MOZART opera, 2 perde

Sedat – Güzin Gürel Sanat ve Bilim Vakfı Prodüksiyonudur.

Rejisör: Figen AYHAN
Orkestra Şefi: Murat Cem ORHAN


Don Giovanni: Pietro SPAGNOLİ
Leporello: Güneş GÜRLE
Il Commendatore: Göktuğ ALPAŞAR
Donna Anna: Ecem ARICASOY
Don Ottavio: Alp AKÇA
Donna Elvira: Zeynep Seray ÖZCAN
Zerlina: Eda Umay AKAN
Masetto: Ali Vedat SEZER

 

Dünyaca ünlü bariton Pietro Spagnoli'nin Don Giovanni, Avrupa sahnelerinde göz alıcı başarılarla kariyerini devam ettiren Düsseldorf Operası'ndan Güneş Gürle'nin ise Leporello rolünü üstleneceği ve Sedat – Güzin Gürel Sanat ve Bilim Vakfı tarafından desteklenen genç yeteneklerin yer aldığı Mozart'ın Gon Giovanni Operası, 10 ve 12 Şubat'ta Süreyya Operası'nda! 

 

17. yüzyılda İspanya’nın Sevil kentinde geçen ve arsız bir kadın budalasının maceralarının anlatıldığı Don Giovanni operasının konusu şöyle; Don Giovanni, varsıllığı ve asaletinin sağladığı ayrıcalığı kullanarak, bir kadına ilgi duymak yerine karşılaştığı tüm kadınlara ilgi duymakta, kadınları uşağı Leporello’nun da yardımıyla ağına düşürmektedir. Donna Elvira’dan ayrıldıktan sonra, bu kez Donna Anna’yı elde etmek üzere kadının evine girer. Donna Anna’nın çığlıkları üzerine kızının yardımına koşan baba Don Pedro’yu öldürerek kaçan Don Giovanni, sonrasında arsızlığını sürdürecek, sonuçta hak ettiği cezayı bulacaktır.

 

Sedat Gürel - Güzin Gürel Sanat ve Bilim Vakfı

Amacı, yetenekli, ancak maddi olanaklardan yoksun çocuk ve gençlerin sanat eğitim ve öğretimlerine katkıda bulunmak, burslar vermek, uluslararası sanat yarışmalarına katılmalarını sağlamak, teşvik ödülleri ihdas etmek, ulusal ve uluslararası yarışmalar ve sempozyumlar düzenlemek veya düzenlenmelerine katkıda bulunmak ve sanat öğrenimi gören gençlerin tüm duyularına hitap eden ortamlarda çalışabilmeleri amacıyla her türlü sanat gösterisi sergileme, teşhir eylemlerinin yüceltici çevreler içerisinde gerçekleştirilmesi için katkıda bulunmak, resital salonu, sergi salonu, deneysel her türlü sanat gösterilerine açık iç ve dış mekanlar yaratılmasını sağlamak, bu amaçla her türlü girişimde bulunmak ve katkı sağlamak ve terkedilmiş ören alanlarının meydana çıkarılması ve öğrencilerin eğitimine sunulmasıdır.

 

Biletler mobilet.com’dan satılmaktadır.