EN

Program Adı

Etkinlik Bilgileri

Adı: 10. YILINDA RAUF R. DENKTAŞ’I ANMA KONSERİ - RÜYA TANER piyano

Tarih: 17 Ocak 2022 20:00

Etkinlik: Konser

17 Ocak Pazartesi – 20.00

RÜYA TANER piyano

“10. YILINDA RAUF R. DENKTAŞ’I ANMA KONSERİ”

 

Program:

F. LISZT                       Benediction de dieu dans la solitude

P. QUILICHINI               Alexandra

            Valzer Onirico (Türkiye prömiyeri)

           Romance

Anonim                        Bahçada Guzu

Kaynak: Mehmet Refik Katipzade  

Derleyenler: Yılmaz Taner/Mahmut İslamoğlu  (Bahçede Kuzu)

Piyano Düzenleme: Rüya Taner

C. DEBUSSY               Claire de Lune (Ayışığı)

F. LISZT                       Rumen Rapsodisi

 “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı Sayın Rauf Denktaş aramızdan ayrılalı tam on yıl oldu.  Sanki daha dün gibiydi onun aramızdan ayrılması... O’nun ölümünün 10’ncu yılında vereceğim piyano resitalinin, onun ruhunda ve bütün hatıralarında hayat bulacağını düşünerek, bütün duygularımla parmaklarımı piyanonun tuşlarına dokunduracağımı ifade edebilirim.

Merhum Denktaş, Kıbrıs Türkü’nün özgürlük ve var oluş mücadelesinde, bir devlet ve bir bayrak sahibi olmanın gerçeklerinde vardır ve her zaman olacaktır.  Bizler, hep onun hayat felsefesi ve ulusal dava anlayışı ile büyüdük ve yolumuzu çizdik.  O bağlamda Rauf Denktaş gibi büyük bir devlet adamının Kıbrıs Türkü’nün hayatında var olması, çok büyük bir şanstır diye düşünüyorum.

Rauf Denktaş, çok değerli ve örnek bir dava adamıydı...  Gerçekler temelinde O, toplumunun bir bireyiydi...  Siyasi kimliğinin dışında özel ilgileri vardı.  Özellikle sanata ve sanatçıya karşı olan duyarlılığı, asla unutulamaz.  Onun hayat fesefesi, tıpkı Atatürk’ün dediği gibi, “Bir ulusun yücelmesi, dünyaya sesini duyurması ve onurlu bir millet olmanın ancak sanatla mümkün olduğuna” inanıyor ve o bağlamda, ülkenin her alanındaki sanatçılara ve sanata çok büyük önem veriyordu.

Ulu çınar Denktaş’ın; müzik ve müzisyenle, ressam ve heykeltraşla, edebiyat ve daha nice sanat akımları ile haşır neşir olması, onun sanata karşı olan tutkusundandır. O’nun en büyük ideali, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bütün dünya tarafından tanınan bir devlet olmasıydı.  O bağlamda bütün yolları denemiş ve son nefesine kadar “Kuzeyde de bir Türk Devleti vardır” sözlerini dile getirmişti.

KKTC’nin tanınması yolunda türlü yöntemler uyguladığına tanık olmuşuzdur.  Bir resmi kabulde, kameralar önünde, bir konferansta ve onur günlerinde her zaman KKTC gerçeğine vurgu yapmış ve eşitlik temelinde Kıbrıs Türkü’nün geleceğinin bu düşünce ve ilkelerin temelinde yattığını ifade etmiştir.

Yukarıda söylediğim gibi Rauf Denktaş, KKTC’nin tanınmasının ve sesini dünyaya duyurmasının temelinde sanat çalışmalarının da çok önemli rol oynadığına değinmiş ve hep bu anlayışla üzerine sanatçılara güçlü destek vermiştir. Örneğin bir piyanist olarak benim bütün dünyada, güçlü sanat olaylarında sahneye çıkıp piyano resitali vermemin, KKTC’nin sesini duyurması anlamında çok önemliydi onun için. Naçizane bir ifade ile, üçüncü ülkelerde vermiş olduğum resitallerde, takdimcinin “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden piyanist Rüya Taner’in piyano resitalini izleyeceksiniz” sözleri, her zaman onu mutlu etmiş ve her zaman bana destek verdiği gibi, benim şahsımda KKTC’ye olan katkılarımdan ötürü beni kutlamıştır.

O büyük devlet adamı, KKTC Kurucu Başkanı Sayın Denktaş’ın aziz hatırası önünde saygıyla eğilir, bu resitalimi de onun ruhuna ithaf ediyorum.

En derin saygılarımla...

Rüya Taner

 

Arasız yaklaşık 60’ sürer.

Bilet fiyatları: 35-40 TL

Biletler 10 Ocak’ta satışa çıkacaktır.

-18 yaş üzeri misafirlerimiz etkinliğe gelmeden önce HES (Hayat Eve Sığar) uygulamalarının güncel olduğundan, HES Kod Ayarları bölümünün altında bulunan Risk Durumu, Aşı Durumu, Hastalık Durumu ve Test Durumu alanlarının paylaşıma açık olduğundan emin olmalıdır.

- HES uygulaması üzerinden 18 yaş üzeri misafirlerimiz tarafından aşı kartı gösterilmesi veya azami 48 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu bulunmaktadır. TC Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen aşı takvimini tamamlamış kişiler, son aşı tarihlerini takip eden 14. günden itibaren, Covid-19 geçirmiş kişiler ise izolasyon süreçlerinin tamamlanmasından itibaren 180 gün süre ile salona seyirci olarak girebilecektir. Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise etkinliğe katılmasına müsaade edilmeyecektir.